Voda

20.03.2026

   Voda je nejslabší článek v provozu karavanu, a to ze dvou důvodů: V obytném voze je to komplexní systém, stačí, když někde povolí nějaký šroubeček, uvolní se hadička, a jste vyplaveni 8-( Druhý důvod je, že voda se špatně shání: Naftu nebo plyn natankujete kdekoliv, ale s vodou už to nemusí být tak jednoduché.

   Takže si to tu vše probereme: Voda se v našem případě dělí do tří skupin: Čistá voda, které se také říká „bílá“ (zejména na Západě, kde karavaning má dlouholetou tradici, tak tady se vžily ty názvy, pro zjednodušení, protože se to vyslovuje krátce a my z „oboru“ víme, o čem je řeč). Pak je tu tzv. „šedá voda“, tedy odpadní, když se sprchujete nebo myjete nádobí, tak ta odtéká do odpadní nádrže. Poslední je „černá voda“, ale s tím se v našich končinách moc nesetkáte, to je v Americe, kde přeskočili tu šedou vodu a tu odpadní vypouští do stejné nádrže, jako splachují záchod (to musí být hnus!). Někdo používá tento termín pro kazety, do kterých my splachujeme záchůdek, ale to spíš, že se buď školil na Západě, tak to přejal, nebo neví, jak to pojmenovat česky nebo jak to říci slušně, že nechce říct „jdu vylít ho..a“

   Tak pěkně popořadě, začneme v opačném sledu:

                                                                                               Černá voda

   Jak už jsem předeslal, tu mají americké karavany, které nemají tu šedou vodu. Je to pěknej poblijón, ještě že nejsme v Americe! Sledoval jsem na internetu videa jednoho Čecha, který žije v USA a pořídil si karavan, ten to tu ukazoval: Záchod splachuje do stejné nádrže, do které odtéká voda ze sprchy a ze dřezu. Kapacitu měl tak sto litrů. Jak se nádrž naplnila, musel vyhledat nějaké napojení na kanalizaci, ale pozor! Nezapomeňte, že to, čemu my říkáme „kanál“, ta mřížka na silnici u chodníku, to není kanál, ale odtok na dešťovou vodu někam do potoka. Najít skutečnou kanalizaci je nemožné, na tu jsou napojené budovy. V USA je hodně karavanů, proto někde u cest, obchodních domů atp. jsou pro karavany takové šroubovací přípojky. Aby se na ně karavanista mohl připojit, musí si s sebou vozit speciální hadice a závity. Tady v tom videu bylo vidět, jak to našroubovává a vypouští obsah nádrže do kanálu (skutečného). Zaprvé pochybuji, že mu vyteklo všechno, ale i kdyby, tak z těch hadic ne, to i říkal. Pak musel smradlavé hadice a závity uložit u sebe v zavazadlovém prostoru a pěkně mu to tam smrdělo! Musel to balit do nějakého pytle, ale bylo to celé oslizlé, takže jak to zase vyndával z toho pytle, pěkně se ušpinil. Navíc ta hadice je dlouhá, takže i když jí smotal, zabírala mu hodně místa v garáži. To nechceme.

   Pokud u nás někdo říká „černá voda“ té tekutině, kterou vyléváme z toho našeho záchůdku, tak jak to máme my v Evropě, tak o tom bude pojednání v článku o WC.

                           Šedá voda

   Tedy česky řečeno odpadní voda, ta se sbírá v odpadní nádrži někde pod podlahou obytného vozu, nebo ještě lépe vně auta pod podvozkem. Pokud si umyjete ruce, čistíte si zuby, vysprchujete se, nebo umýváte nádobí, použitá voda odtéká do této nádrže. Aby nepřetekla, jsou v nádrži čidla, která Vám ukazují, nakolik se to tu už naplnilo, abyste věděli, kdy vodu z nádrže vypustit. Proto nečistěte odpady louhem nebo savem, agresivní chemikálie by Vám zničily ta čidla a nevěděli byste, za jak dlouho vypustit vodu.

   Pokud potřebujete vyčistit odpadní systém, použijte buď zvon, nebo můžete pod dřezem či umyvadlem vyšroubovat tu odtokovou hadici, prohýbat jí, poklepat a nebo propláchnou někde venku, pak to vše zase našroubovat zpět.

   Nějakou chemii to však bude chtít: Jak myjete nádobí, zbytky jídla, aby se rozpustily a neucpávaly odtokové cesty, a také, aby tu nezahnívaly a nešel Vám smrad zpátky do vozu výlevkou, tak do nádrže se nalévá koncentrovaná chemie, která to vše rozpouští  a neutralizuje pachy.

   Tuto chemikálii koupíte v prodejně karavanů a příslušenství. Jsou dva druhy: Čistě do nádrže na odpadní vodu, nebo je kombinovaná, že ji můžete použít i do této nádrže, i do zásobníku na splachování WC, pokud jej máte. Až to půjdete koupit, jmenuje se to „grey water fresh“. 

   Hlavně nikam nelijte celou láhev (i to někoho napadlo 8-), je to koncentrát a stačí trochu, pak se to naředí, jak budete pouštět vodu... Na láhvi jsou rysky a je tu uvedeno, kolik mililitrů koncentrátu přijde na kolik litrů vody (bude záležet na obsahu Vaší nádrže).

   Jak vypustit nádrž: Zespod auta někde z boku bude taková tyčka, se kterou se otáčí pomocí klíče, který dostanete. Klíč nasadíte na zmíněnou tyčku a otevřete výpusť. U některých vozů jsem viděl, že ten klíč je tam daný napevno. Pokud jste koupili nové auto z výroby, půjde to ztuha, teprve, jak budete požívat mýdlo, tak se to zevnitř promaže a už to půjde hladce. Já jsem si tedy do začátku vozil kus kovové trubičky, kterou jsem nasazoval na klíč, abych vytvořil páku.

   Teď ta výpusť: Ta je umístěna pod odpadní nádrží, někde zhruba uprostřed vozu (teď se bavíme o šířce vozidla). Od ní vede roura do boku, abyste vodu vylévali na stranu. Ale: Tím, jak obytné vozy vyrábí Němci, oni jsou na tu ekologii, tak tu rouru montují na levou stranu. To proto, že na pravé straně vozovky u chodníku jsou ty mřížky na odtok dešťové vody, která pak teče někam do potoka. Také spád vozovky je směrem k té mřížce. Takže kdyby rourka vedla napravo, každý by to pouštěl někde na silnici, dobře by mu to odtékalo, ale odpadní voda by se dostávala do toho potoka. Němci to vymysleli takto, abyste byli nuceni jet na nějaké místo určené k vypouštění vody, nejlépe na Stellplatz. No jo, ale oni také mají hustou síť těch Stellplatzů, u nás se tato obslužnost karavanů rozvíjí až v poslední době...

   Dnes tedy i u nás máte hodně možností, kam zajet na k tomu určené místo. Ale co když nenatrefíte na Stellplatz, nebo jste v zemi, kde ještě nemají tak hustou síť těchto stanovišť? Tak buď do kempu, těch je všude dost a mají také tyto výlevky, ale někde Vás nepustí jen tak vjet, vylít (a nalít) vodu a na shledanou... Ale třeba na Slovensku a v Maďarsku jsem to dělal běžně: Tady není nějaký magor na vrátnici, který vyžaduje ihned peníze: Zajedete si v klidu dovnitř, brána je otevřená, a když se Vám tu líbí a rozhodnete se zůstat, zajdete zaplatit do stánku s občerstvením... V Česku jak kde, čím dál na západ k Německu, tím hůře, třeba u Chebu mě nevpustili do areálu, i když jsem si chtěl tyto služby zaplatit. Čím dál na východ, tím lépe, třeba na jižní Moravě jsem jim to řekl u brány, že si jedu udělat jen vodu, a bylo to v pohodě, neměli s tím problém a ani nechtěli peníze.

   Když je nejhůře, tak najedu na nějakou trávu nebo na polní cestu a vypustím vodu tady. Ať to nejde přímo do potoka, ale vsákne se to někde do země...

   Ještě k té rource: Mně to nevyhovovalo, že je vedena nalevo, musel jsem pořád při vypouštění najíždět do protisměru, tak napřed jsem se snažil na ní nasadit hadici a připáskoval jsem si jí napravo, ale vypadalo to strašně. Nakonec se mi jízdou uvolnil nějaký šroub, který držel tu rourku a ta mi upadla na silnici. Sebral jsem jí a chtěl přivrtat zátky, ale pak jsem jí vyhodil a jsem bez ní: Voda mi neodtéká ani nalevo, ani napravo, ale přímo, a záleží, jak se postavím, jaký mám sklon. Jasné, že nesmíte stát do kopce, ale z kopce 8-)

   Když vypouštíte vodu, tak vyndejte špunty z umyvadla, dřezu, případně i ze sprchového koutu, ať má kudy do systému proudit vzduch: Pamatujete v dětství, jak jsme pili salko z konzervy? Museli jsme udělat dvě dírky do plechovky: Z jedné jsme to nasávali, a druhou musel dovnitř jít vzduch, aby to teklo 8-)

   Když jsem psal o té chemii: Pokud je Vás ve voze více a hodně točíte vodu, takže se rychle naplní nádrž a vyléváte jí často, ani tam tu chemii dávat nemusíte, to jen, když Vám trvá dlouho, než naplníte nádrž, ať to  v ní nehnije a neplesniví...

   Co v zimě? Sledoval jsem video jednoho Rusa, který si přestavoval dodávku, a ukazoval, že si tu odpadní nádrž dělá uvnitř auta u podlahy, do sprchy že bude chodit po takovém schůdku: Zvedl podlážku sprchového koutu, aby se mu odpadní nádrž vešla ještě do auta, kde se topí a nebude mu zamrzat. Podle mne zbytečně zabral místo, mohl si tu nádrž dát pod auto a v mrazech ji nezavírat, nechat téct vodu ven: Já to tak dělám, stejně všude je sníh, bláto, solí se silnice i chodníky... Ta trocha vody a mýdla v tom všem marastu už nehraje roli...

   Sice jsem si původně dal nějak zateplit tu odpadní nádrž, jenže zamrzá mi jedna roura, kterou teče voda ze sprchy do té nádrže, a ona vede několik centimetrů venkem. A také zamrzá za výpusť z nádrže...

   Takže jak začnou mrazy, otevřu jak nádrž, kterou zavřu až na jaře, a ještě vyšroubuji takové kolečko u kolene pod autem od té roury ze sprchy do nádrže, ať mi to tu také nezamrzne. Takže voda z dřezu mi proteče nádrží a jde ven tou výpustí, a voda ze sprchy mi teče rovnou od toho kolene vzadu u zadního kola...

                          Bílá voda

   Takto se označuje čistá voda, která se lije do nádrže, která je umístěná ve voze, já ji mám pod sedačkou zadní řady. Uvnitř vozu je kvůli teplu, když se v zimě topí, voda nezamrzne. Z boku vozu je otvor, kudy se nádrž plní. Je tu uzamykatelný závit, který se odšroubuje.

   V nádrži na čistou vodu jsou opět čidla, která Vám měří, kolik Vám v ní zbývá vody, abyste věděli, kdy už doplnit vodu.

   I tuto vodu je třeba ošetřit, protože jak se to tu zahřívá, množí se v ní bakterie. Tentokráte se nejedná o chemii, voda se ošetřuje stříbrem. Je to stará metoda, např. ve středověku si je dávali lidé do studní, nebo pili vodu ze stříbrných nádob. Stříbro můžete koupit buď rozpustné v nějakém prášku a přisypávat ho do nádrže, to je nějaká jeho sloučenina, nebo dávat skutečné stříbro, někdo dává fakt kusy kovu, já si kupuji takovou drátěnku, která mi vydrží tak rok, pak jí měním...

   Čistá voda není pouze v nádrži: Tu, když jí naplníte, tak odsud si ji automaticky nasává bojler a také se plní rozvod vody, tedy takové hadičky, jedny vedou k bateriím ke kohoutkům a ke sprše (studená voda), další vede do toho bojleru, kde se ohřívá a druhými hadičkami vede také k bateriím ke kohoutkům k umyvadlu a ke dřezu a do baterie ke sprše (teplá voda).

   Mně se ty hadičky začaly rozpojovat, protože byly z měkkého materiálu, takže jsem byl vytopený 8-( Musel jsem si je dát vyměnit za nějaké pevnější...

   Celý systém, nejen tu nádrž, je potřeba občas vyčistit, protože se v něm usazuje vápenec, vzniká vodní kámen. Také, pokud tankujete vodu někde z pramene, mohou se dovnitř dostat drobné kamínky, listy, hlína a podobně.

   Já to čistím na podzim a na jaře. Nepoužívejte savo, ať Vám nepoleptá ta čidla v nádrži. Potřebujete na to zase speciální, neagresivní chemii, která je něco jako kyselina citrónová (laicky řečeno). Tu koupíte opět v prodejně karavanů, nebo tam, kde se zabývají příslušenstvím na čluny, lodě, jachty, ty mají totiž také nádrže na čistou vodu.

   Jak postupovat: Nejprve vypusťte všechnu vodu: Jak z nádrže, tak z bojleru, ze všech kohoutků a také z přívodu k WC, tedy splachujte, dokud voda teče. Potom: Já nejprve otevřu nádrž, kde hadříkem nebo papírovými ubrousky vytřu hrubé usazeniny. Tady uvidíte, kolik je tu brajglu a představíte si, kolik se ho asi s vodou dostalo do bojleru a rozvodů vody... Pak si v teplé vodě rozdělám z té koncentrované chemikálie roztok, poměr kolik chemie na kolik vody je uveden na balení toho prostředku. Naředím si toho tolik, abych zaplnil zhruba třetinu až polovinu nádrže (ale můžete naplnit i celou). Napřed musíte zavřít výpusť u bojleru, aby Vám skrze ní nevytékal Váš roztok ven. Pak si nalijete roztok do nádrže a otevřete kohoutky a pustíte sprchu: Studená voda z nádrže zaplní rozvod vody a kohoutky, tu už můžete zastavit. Zase začněte splachovat, aby se zaplnil i ten přívod k WC. Pak otevřete kohoutky s teplou vodou, chvíli to potrvá, než se systém odvzdušní, protože teď se čeká, až se naplní bojler. Až voda teče, je jasné, že jsou zaplněné ty rozvody vody, i bojler. Teď musíte čekat několik hodin, ať roztok působí, proto já to dělám večer, jdu si lehnout a ráno pokračuji:

   Po dostatečné době, kdy roztok působil na stěny nádrže a vše to ostatní, zase všechno vypusťte: Otevřete kohoutky, splachujte WC, otevřete výpusť u bojleru, a i pod tou nádrží je výpusť... Až je systém prázdný, zase všechno zavřít, naplnit čistou vodou, zase jí vypustit, to celé tak dvakrát nebo třikrát, aby se to propláchlo a nezůstaly tady stopy toho roztoku. Nakonec si už můžete naplnit nádrž čistou vodou, ale ještě není konec:

   Teď vyšroubujte z kohoutků taková sítka, která filtrují nečistoty: Jak se to předtím vše rozpustilo a odteklo, na těch sítkách se mohly zachytit nějaké cucky.

   Hotovo.

   Takže co, docela jste pohonili čerpadlo na vodu, že? 8-) Na něj se mrkneme nyní: Toto čerpadlo má také svojí určitou životnost, někdy poznám, že se blíží jeho čas, kdy umře, podle takových zvuků, ale někdy mi chcíplo bez varování. Pokud se to stane, tak rychle do nějaké prodejny pro nové, možná tu budou i tak hodní, že Vám je vymění. Ale stalo se mi, že je museli teprve objednat a pár dní se čekalo. Takže já jsem si raději koupil jedno nové do zásoby, které vozím s sebou, kdyby něco, ať si ho mohu vyměnit sám.

   Na co si dávat pozor: Při zavírání kohoutků je dobře dovírejte! Někdy zavřete kohoutek, že už z něj neteče voda, ale úplně jste ho nedovřeli a čerpadlo běží. Když stojíte a jste v tichu, můžete to slyšet, takové vrčení, ale když jedete a ve voze je hluk, neuslyšíte to, a čerpadélko se může opotřebovat. Vy jste tu doma, Vy to znáte a zavřete to dobře, ale když máte ve voze nějaké lidi, kontrolujte to po nich! Pokud Vám nejde dovřít ten kohoutek a slyšíte, že to čerpadlo jede, znamená to, že je na čase vyměnit i tu baterii. Všechno je to spotřební zboží.

   Teď otázka: Vodu z nádrže, kterou používáme na mytí, splachování a sprchování, můžeme ji také pít nebo použít na vaření? No, jestli nádrž a systém často čistíte, a jestli máte ověřený zdroj vody, tak by to šlo. Já to nedělám: Všechno to jsou plasty a teplem se z nich do vody uvolňují nějaké látky. Také v teple se ve vodě množí bakterie. A ověřený zdroj vody nemám, nesedím v karavanu doma na zahradě, kde mám svojí vodu, čerpám ji na neznámých místech, kdo ví, co v ní je, raději ji mám jen na mytí a pitnou vodu si vozím zvlášť.

   Myslím, až budete čistit tu nádrž, vyprázdníte jí a otřete dno ubrouskem, tak až uvidíte, co na něm je, také si rozmyslíte tuto vodu pít 8-) A také se podívejte do toho sítka u kohoutku 8-)

   Já jezdím karavanem celoročně, proto si pořád udržuji nádrž plnou, ale co když chcete vůz odstavit? V zimě byste museli ve voze pořád topit, ať Vám nezamrzne systém, takže vodu budete muset vypustit: Asi je jasné, že otevřete výpusť pod nádrží a u bojleru, tím sama vyteče i voda ze sprchy a z baterií. Já to jednou udělal, že jsem vůz odstavil asi na dva týdny, ale zapomněl jsem spláchnout WC: Tady tedy zůstalo trochu vody v té hadičce a zamrzlo a popraskalo mi takové kolínko u napájení splachování. Takto jsem objevil nejslabší bod celého článku, tedy celého vodovodního systému... Jak jsem pak napouštěl vodu, začala mi téct voda po podlaze... Musel jsem zastavit napouštění a jet do servisu koupit si to kolínko, stálo pár korun, ale měl jsem s tím pakárnu. Tak využijte, že někdo před Vámi udělal tuto chybu a Vy jí už dělat nemusíte 8-) Při zazimování vozu nezapomeňte spláchnout WC a vypustit i tu poslední kapku vody! 

   Když už jsme u té zimy: Možná nechcete vodu vylít, ale ta se Vám sama vypustí: Pokud Vám dojde plyn, nebo se nějak sekne topení, ochladí se voda v bojleru. Aby nepopraskal, je tady ochrana, tzv. „frostcontrol“, tedy zařízení, které při nízké teplotě sepne a otevře výpusť, voda vyteče a nebudete mít zbytečný problém. Protože bojler nasává vodu z nádrže, vyteče i ta.

   Pokud jste vodu vypustili, ať už dobrovolně nebo nedobrovolně, budete jí muset zase doplnit. Pokud to bude v zimě, tak pozor: Musíte v autě zatopit, jinak se Vám bude pořád ten frostcontrol vypínat, voda poteče ven a nikdy nenaplníte nádrž. Tedy nejprve zapněte topení a chvíli počkejte, než se zahřeje kotel a od něj i bojler. Potom nesmíte nalít hned studenou vodu, ta kdyby přišla do rozehřátého bojleru, ten by mohl prasknout. Nejprve nalijte do nádrže aspoň 10 litrů teplé vody, bojler si jí sám nasaje, přijde teplá voda do zahřátého bojleru a všechno bude O.K. Pak teprve můžete lít do nádrže studenou vodu.

   Ještě jsem Vám tu chtěl rozepsat, jak a kde tankovat čistou vodu, ale už máme dnes hodně textu, tak o tom raději vytvořím samostatný článek...



Share
Vytvořte si webové stránky zdarma!